Pobłogosławienie kaplicy na lotnisku


Rozbudowana kaplica lotniska w Balicach została pobłogosławiona przez abp Marka Jędraszewskiego w dzień obchodów setnej rocznicy Objawień Fatimskich.

- W sercu tego lotniska będącego oknem na świat, znajduje się ta kaplica, gdzie jest obecny Pan Jezus ciągle mówiący Swoją obecnością „Jestem. Jestem z wami, jestem dla was”. Z tego miejsca płynie pokój do wszystkich, którzy tutaj pracują, do tych, którzy przychodzą, modlą się – mówił podczas Mszy świętej sprawowanej w kaplicy lotniskowej, abp Marek Jędraszewski.

Pobłogosławienie kaplicy odbyło się w dzień obchodów setnej rocznicy Objawień Fatimskich oraz kanonizacji pastuszków Hiacynty i Franciszka - Oni mieli to szczęście zobaczyć Matkę Bożą wzywającą do modlitwy o pokój i wzywającą do pokuty w intencji nawrócenia świata. Wielkie rzeczy wydarzają się w świecie także teraz. – mówił abp Jędraszewski podczas kazania.

Metropolita krakowski nawiązując do określenia lotniska jako „okna na świat” i odwołując się do tekstu z Dziejów Apostolskich oraz listów św. Pawła, przypomniał początki otwarcia się Kościoła na cały świat – Św. Paweł pisał w listach z dumą o Kościele, w którym wszyscy są złączeni wokół Jezusa Chrystusa a wszystkie inne podziały są mało istotne – zaznaczył abp Jędraszewski.

Arcybiskup podkreślił także niestrudzone i heroiczne apostolstwo Jana Pawła II, patrona lotniska w Balicach, obecnego w tym miejscu podczas niemal każdej pielgrzymki do ojczyzny, będące szczególnym przedłużeniem Kościoła głoszącego Ewangelię całemu światu w każdym pokoleniu i w każdym zakątku świata - Przesłanie Jana Pawła II  do dialogu, otwarcia, przebaczenia, miłosierdzia, nabiera dzisiaj szczególnej mocy – mówił.

Metropolita krakowski przypomniał, że wszystkie te obrazy są wymową dnia i jednocześnie zadaniem dla każdego z nas - Byśmy byli wspaniałym przedłużeniem prawdy o Kościele otwartym na wszystkich, Kościele gotowym dawać świadectwo, jak trzeba także i cierpienia, męczeńskiej śmierci i prawdy o Kościele, którego matką jest Przenajświętsza Dziewica Maryja – mówił.

Pobłogosławienie kaplicy było połączone z obchodami Dnia Strażaka, którzy pełnią codzienną służbę także na krakowskim lotnisku.

Kaplica lotniskowa p.w. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny została poświęcona 30 listopada 1995 roku przez kardynała Franciszka Macharskiego. W związku z rozbudową i modernizacją terminalu pasażerskiego, kaplica została powiększona. Istotą koncepcji przebudowy kaplicy było stworzenie nowych walorów sakralnych i podkreślenie świętości Patrona lotniska.

W ramach przebudowy wykonano nowe prezbiterium. Ołtarz z tabernakulum został ukształtowany w sposób umożliwiający zamontowanie obrazu św. Jana Pawła II. Elementem głównym ołtarza jest tabernakulum z herbem św. Jana Pawła II wmontowane w kompozycje marmuru. W przebudowanej kaplicy lotniskowej są dwa ołtarze boczne: jeden z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej Królowej Polski, drugi z kopią obrazu Jezusa Miłosiernego.

Z kaplicy korzystają pracownicy, pasażerowie oraz liczne grupy pielgrzymkowe - Wielu odwiedza kaplicę by się pomodlić, powierzyć Panu Bogu nie tylko lot, ale również modli się z całymi rodzinami w momencie rozłąki spowodowanej dłuższym wyjazdem do pracy. Niektórzy przylatują także na smutniejsze wydarzenia takie jak np. pogrzeb, czy choroba kogoś bliskiego i wtedy także przychodzą do kaplicy – mówi ks. Jacek Wróbel, kapelan lotniska.

Kaplica znajduje się w części ogólnodostępnej na antresoli terminalu pasażerskiego i jest dostępna przez całą dobę. Msze święte w kaplicy odprawiane są w niedziele oraz w święta o godz. 8:00 i 10:00. Codziennie, w godzinach 7-22 istnieje także możliwość dostępu do zakrystii kaplicy i odprawienia Mszy św. dla pielgrzymów przez ich kapłanów lub kapelanów lotniska.

zs / BPAK


Wracaj
13.05.2017 Kategoria: WYDARZENIA W DIECEZJI